Po co i w jaki sposób wyznaczyć swój wskaźnik masy ciała?

Czasami chęć schudnięcia jest tak duża, że zaprząta wszystkie myśli i osoba, która pragnie zrzucić kilka zbędnych kilogramów poświęca całą swoją uwagę na realizację diety, ćwiczy po dwa razy dziennie przez cały tydzień i interesuje się tylko tematami związanymi ze spalaniem kalorii. Na pewno nie jest to zdrowe podejście do tematu i każdy kto chce schudnąć powinien robić to racjonalnie i traktować jako dodatek do normalnego funkcjonowania.

Najpierw warto sprawdzić czy w ogóle dieta jest potrzebna.

Nie każdy komu wydaje się, że powinien zrzucić kilka kilo faktycznie musi to zrobić. Najlepiej dowiedzieć się jaki ma się wskaźnik masy ciała. Jak obliczyć BMI? Wynik to rozwiązanie prostego wzoru matematycznego, który został stworzony już 200 lat temu. Działanie polega na podzieleniu masy ciała wyrażonej w kilogramach na wzrost danego człowieka w metrach do kwadratu. Same obliczenia wydają się proste, ale jeśli komuś nie po drodze z matematyką to może skorzystać z gotowych kalkulatorów na stronach internetowych. Jest ich bardzo wiele, wszystkie są darmowe, a ich obsługa to prosta sprawa. Zakres prawidłowych i nieprawidłowych wyników różni się dla mężczyzn oraz kobiet, dlatego trzeba to uwzględnić podczas analizy uzyskanych wartości.

Co daje nam obliczenie wskaźnika masy ciała?

Przede wszystkim jest to punkt wyjścia jeśli rozważamy rozpoczęcie diety, albo martwimy się czy nie ważymy za mało. Dopiero po sprawdzeniu BMI możemy z całą pewnością określić czy jakiekolwiek działania, w którymkolwiek z kierunków są potrzebne. Część osób niepotrzebnie wprowadza dietę redukcyjną, ponieważ w ich głowach obraz własnego ciała jest zaburzony i myślą, że muszą schudnąć. Być może jeśli taki człowiek zobaczy rzeczywisty wynik prostego działania matematycznego przekona się, że dieta nie jest mu do niczego potrzebna, a wręcz przeciwnie musi zwiększyć kaloryczność posiłków. Wskaźnika masy ciała używają też dietetycy podczas konsultowania swoich pacjentów. Sami specjaliści muszą mieć pewność jaką dietę ułożyć danej osobie, aby jej nie zaszkodzić tylko pomóc.