10 sposobów na utrzymanie zdrowego i silnego głosu.

Twój głos jest niezbędny — więc traktuj go właściwie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, opiekowanie się zapracowaną rodziną, czy rozmawianie z mamą przez telefon – używamy naszych głosów przez cały czas. Większość z nas nawet nie myśli za dużo o swoich głosach, dopóki nie stracimy ich chwilowo z powodu choroby.

Często tracimy głos po ciężkim przeziębieniu, które rozwija się w zapalenie krtani, któremu może towarzyszyć silny kaszel i chrypka. W większości przypadków nasz głos wraca do zdrowia po kilku dniach. Ale od czasu do czasu chrypka nie znika – prowadząc do niskiego i chrapliwego brzmienia głosu i ostatecznie uszkadzając nasze struny głosowe. Często odpoczynek może rozwiązać ten problem, ale ponieważ nasze życie musi toczyć się dalej (rozmowy konferencyjne, mecze piłki nożnej i happy hours w głośnych barach), ochrypły głos może trwać.

Chroń swoje struny głosowe. Informacje jak tego dokonać

Chrypka przejściowa występuje prawie u każdego, a prawie 20% populacji USA ma pewien stopień przewlekłej dysfunkcji głosu. Ta liczba jest dramatycznie gorsza w zawodach wymagających dużej ilości głosu. Nauczyciele szkolni zgłaszają problemy z głosem 60% czasu w swoim życiu i 11% w dowolnym momencie.

Pamiętaj, że ogólny stan zdrowia będzie miał wiele wspólnego ze zdrowie m głosu. Osoby, które dobrze się odżywiają, dbają o swoją wagę, ograniczają spożycie alkoholu i ćwiczą, będą miały wytrzymałość i siłę, aby wspierać swój głos.

Aby zachować i chronić Twój głos, te proste wskazówki, które pomogą utrzymać Twoje struny głosowe w dobrym stanie:

  1. Właściwie posłuchaj siebie. Chrypka może wskazywać na coś tak prostego jak alergie lub tak poważne jak rak krtani. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, zwłaszcza jeśli palisz lub nie masz innych objawów przypominających przeziębienie, umów się na wizytę do specjalisty od głosu. Monitoruj swój głos. Jeśli twój głos jest ochrypły lub gardło zaczyna drapać z powodu nadmiernego używania, odpocznij jak najwięcej – i pij wodę, aby nasmarować fałdy głosowe.
  2. Rzuć palenie na dobre. Tytoń, nikotyna, chemikalia i wdychane ciepło mogą powodować stan zapalny i obrzęk oraz powodować raka jamy ustnej, nosa, gardła i płuc. Przestań żuć i rzucić palenie. To jest szkodliwe dla twojego zdrowia w perspektywie krótko- i długoterminowej.
  3. Nie pozwól, aby picie alkoholu Cię wysuszyło. Pij alkohol i kofeinę z umiarem, ponieważ ich działanie odwadniające może nadwyrężyć twoje fałdy głosowe. Wypij jedną szklankę wody na każdą filiżankę kawy lub napoju alkoholowego, który wypijasz, aby uniknąć odwodnienia.
  4. Zmniejsz głośność. Uważaj, kiedy krzyczysz na mecze. Unikaj krzyków, głośnego wiwatowania i mówienia przy bardzo głośnym hałasie, ponieważ niepotrzebnie obciążają one fałdy głosowe, a czasami mogą uszkodzić głos. Jeśli musisz krzyczeć, to krótko. Użyj trochę głośnego głosu, a następnie sprowadź go z powrotem do poziomu konwersacji.
  5. Rozgrzej struny. Zanim zaczniesz uczyć, wypowiedz mowę lub zaśpiewaj, rozprostuj szyję i ramiona, zamrucz przez chwilę lub przesuwaj się od niskich do wysokich tonów, używając różnych samogłosek.
  6. Uwolnij się od refluksu. Kwasy cofające się z żołądka do gardła mogą uszkodzić fałdy głosowe. Objawy refluksu kwaśnego obejmują częstą zgagę, nieprzyjemny smak w ustach rano, częste wzdęcia lub odbijanie, guzek w tylnej części gardła i częstą chrypkę. Skonsultuj się ze specjalistą w celu uzyskania pomocy.
  7. Nie zmuszaj tego. Kiedy jesteś ochrypły z powodu zapalenia krtani, przeziębienia lub grypy, uspokój się. Unikaj głośnego lub długiego mówienia, nie nadwyręż swojego głosu, a nawet nie śpiewaj, dopóki nie poczujesz się lepiej.
  8. Walcz z chęcią oczyszczenia gardła. Unikaj częstego chrząkania i ostrego kaszlu, gdy masz kroplówkę do nosa lub przeziębienie. Zamiast tego spróbuj popijać wodę lub karmić kroplę na kaszel.
  9. Daj spokój. Jeśli mówisz za dużo lub za głośno, pozwól, aby ktoś inny porozmawiał przez chwilę. Twój głos ci podziękuje.
  10. Spróbuj chłodnej, czystej wody. Picie dużej ilości wody zawsze pomaga nasmarować fałdy głosowe.