Angina – przyczyny, objawy i leczenie.

Angina to ból lub dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej, zwykle spowodowany chorobą wieńcową serca.

Angina objawy.

Angina często odczuwa uczucie ciężkości lub ucisku w klatce piersiowej, które może rozprzestrzeniać się również na ramiona, ramiona, szyję, szczękę, plecy lub brzuch. Niektórzy opisują uczucie silnego ucisku, podczas gdy inni twierdzą, że jest to bardziej tępy ból. Niektórzy ludzie doświadczają duszności i/lub nudności.

Jeśli uważasz, że dławica piersiowa się pogorszyła, czujesz się inaczej niż wcześniej, stała się częstsza lub zmieniła się w jakikolwiek inny sposób, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Co powoduje anginę?

Angina jest zwykle spowodowana chorobą wieńcową serca. Kiedy tętnice zaopatrujące mięsień sercowy w krew i tlen ulegają zwężeniu, dopływ krwi do mięśnia sercowego jest ograniczony. Może to powodować objawy dusznicy bolesnej.

Objawy dusznicy bolesnej są często spowodowane aktywnością fizyczną, rozstrojem emocjonalnym, chłodem lub po posiłku. Epizody zwykle ustępują po kilku minutach.

Jak diagnozuje się dławicę piersiową?

Twój lekarz może być w stanie stwierdzić, czy masz dusznicę bolesną na podstawie opisanych przez Ciebie objawów. Ewentualnie mogą chcieć przeprowadzić kontrolę stanu zdrowia lub wysłać Cię na niektóre badania, takie jak EKG, angiogram wieńcowy lub skan serca.

Leczenie dławicy piersiowej.

Dostępne są leki, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Twój lekarz może również zasugerować przyjmowanie leków, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Niektóre osoby potrzebują zabiegów, takich jak angioplastyka wieńcowa lub operacja pomostowania aortalno-wieńcowego, aby pomóc w leczeniu choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej.
Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc w radzeniu sobie z objawami i jest również bardzo ważną częścią leczenia.
Niektóre leki mogą pomóc w zapobieganiu epizodom dusznicy bolesnej. Obejmuje to azotany, które mogą być stosowane jako szybko działające lub długo działające leczenie dusznicy bolesnej.
Co powinienem zrobić, jeśli odczuwam ból w klatce piersiowej?
Jeśli nie zdiagnozowano u Ciebie dławicy piersiowej i odczuwasz ból w klatce piersiowej, natychmiast zadzwoń pod numer 999.

Jeśli zdiagnozowano już dusznicę bolesną, możesz odczuwać ból dławicowy lub dyskomfort, z którymi możesz sobie poradzić, zażywając spray lub tabletki z triazotanem glicerolu (GTN) i odpoczywając. Jednak może to być atak serca, więc jeśli poczujesz:
• miażdżący ból, ociężałość lub ucisk w klatce piersiowej.
• ból ramienia, barku, gardła, szyi, szczęki, pleców lub brzucha.
• pocenie się, zawroty głowy, nudności lub duszności.

Możesz wykonać następujące kroki:
• Zatrzymaj to, co robisz, usiądź i odpocznij.
• Weź tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki. Ból powinien ustąpić w ciągu kilku minut – jeśli nie, weź drugą dawkę.
• Jeśli nie jesteś uczulony na aspirynę, przeżuj jedną tabletkę dla dorosłych (300 mg).