Wysłodki niemelasowane w żywieniu zwierząt gospodarczych

Wysłodki buraczane to znakomity sposób na żywienie zwierząt gospodarczych, Jest tani, a przy tym skuteczny, bo zwierzęta chętnie się nimi zajadają.

Wysłodki buraczane są są efektem ubocznym procesu produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych. Z jednej tony buraków cukrowych powstaje około 150 kg cukru oraz 250 kg wysłodki. Jest to więc bardzo dużo i z pewnością szkoda jest wyrzucać 250 kg produktu. Na szczęście okazuje się, że odpad ten bardzo dobrze sprawdzi się w żywieniu zwierząt gospodarczych. Możemy w ten sposób nakarmić konie, krowy, kozy, trzodę chlewną oraz owce. Wachlarz możliwości jest więc spory. Produkt ten dostarcza niezbędnych wartości odżywczych i dobrze jest zagłębić się w temat wysłodek, bo możemy na tym bardzo mocno skorzystać.

Rodzaje wysłodek buraczanych

Oczywiste jest, że możemy trafić na różne oferty dotyczące tego produktu. Popularne są w ostatnim czasie wysłodki suche, ponieważ posiadają dużo dłuższą datę przydatności, a ich stosowanie jest bardzo wygodne. Ususzony produkt można przechowywać nawet dwa lata, a więc spory kawał czasu, co na pewno jest atrakcyjne dla każdego hodowcy. Pokarm dla zwierząt przygotowany w ten sposób jest dużo prostszy w przechowywaniu, w transporcie, ale też prościej jest go przyswajać przez zwierzęta hodowlane.
Jeśli chodzi o produkt suchy, istnieją dwa rodzaje- wysłodka, która jest melasowana albo niemelasowana. Różnica między nimi jest znacząca, ponieważ wysłodki melasowane zawierają melasę, która składa się w większości z melasy, natomiast niemelasowane jej nie mają. Jakie znaczenie ma sacharoza? Bardzo łatwo ulega procesowi fermentacji w żwaczu, a to prowadzi do znacznej poprawy mikroflory. Ma przyjemny zapach, co sprawia, że jest chętniej pobierana przez zwierzęta.

Wysłodki niemelasowane i zdrowie

Produkt bez zawartości melasy rozprowadzany jest w formie granulatu, podczas przechowywania należy pamiętać, że musi być w miejscu suchym, czystym i przesiewnym. Jest wrażliwy na zawilgocenie. Jeśli chodzi o składniki analityczne wysłodki niemelasowanej, przedstawia się to w następujących proporcjach (w zależności od producenta):

  • Białko surowe 5,4%
  • Popiół 8%
  • Włókno surowe 17,7%
  • Cukry ogółem 4,4%
  • P 1 g/kg
  • Ca 6,8 g/kg

Jest to bezpieczna i zdrowa pasza z niskim indeksem glikemicznym, dlatego sprawdzi się w przypadku zwierząt będących na diecie. Energia uwalnia się wolno, co jest istotne, mięśnie zwierząt są prawidłowo wspomagane, ale zwierzę nie jest nadpobudliwe. Obecne witaminy oraz minerały sprawiają, że nie jest konieczne stosowanie suplementów witaminowych. Wspomagają odporność zwierząt, wzmacniają układ kostno-stawowy, immunologiczny a także mięśniowy. Jeśli chodzi o proporcje karmienia, dawka powinna być ustalona w oparciu o dawkę przygotowaną dla danej grupy zwierząt. W przypadku koni, należy pamiętać o tym, że przed karmieniem zalecane jest moczenie produktu przez 6-12 godzin. Stosuje się bezpośrednio lub w mieszankach z innymi paszami.

Jeśli zaś chodzi o cenę- uogólniając, jest to około 40 złotych za kilogramowy worek produktu.