- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Jakie są długofalowe skutki spożywania chipsów?
Jakie są skutki jedzenia chipsów.
Chipsy to słona przekąska, ulubiony “przerywnik” większości z nas. Lubiane przez dzieci, idealne na domówki czy posiadówki ze znajomymi.Jednak czasem niestety to uwielbienie do chipsów staje się nałogiem, a nałogi stwarzają zagrożenie przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jakie są skutki jedzenia chipsów. O tym właśnie przeczytasz w tym tekście.
Co zawierają chipsy?
Chipsy, jak wiadomo nawet najmłodszym, zawierają dużo soli. To ona i przyprawy w głównej mierze nadają smak tej przekąsce. Jednak nie tylko sól w nadmiernej ilości jest tutaj obecna. Składniki takie jak akrylamid, tłuszcze trans również są dodawane do tego produktu.
Dodatkowo, jako polepszacz smaku, zazwyczaj występuje też aromat identyczny z naturalnym czy cukier (występujący chociażby w skrobii). Nic dziwnego, więc mózg nasz i umysł łasy na bodźce, będzie domagać się coraz to większych ilości tego przysmaku.
Jakie są nadmiernego spożywania chipsów – czyli zdrowie?
Chipsy w dużej ilości powodują przede wszystkim wzrost ciśnienia śródtętniczego oraz mogą przyczynić się do starzenia skóry. Tłuszcze trans oraz akrylamid spożywane w dużych ilościach mogą doprowadzić nawet do wystąpienia nowotworów! Ponadto najważniejszym chyba skutkiem jest nadwaga. Kilka kilo paczek rocznie to równowartość kilkunastu tysięcy kalorii i kilku szklanek oleju!
Skutki jedzenia chipsów w dużej ilości mogą się ciągnąć za nami przez wiele lat. Nawet jedzenie może być nałogiem, który doprowadzi nas do zawału (przez dużą zawartość tłuszczy), kołotań serca czy niestety dość pospolitej nadwagi.
Czy warto jeść chipsy?
Oczywiście, że warto! Przede wszystkim z umiarem. Chipsy to nie tylko te najtańsze, ale też produkty warzywne czy owocowe. Oczywiscie nie od dzisiaj wiadomo, że suszone chipsy (np. bananowe) są bardzo kaloryczne, ale też są zdecydowanie zdrowsze od tych tradycyjnych.
Warto sprawdzać składy już w sklepie lub zrobić research w internecie, gdyż niektóre marki nie stosują takiej ilości szkodliwych substancji w swoim produkcie. Im mniej wymyślnych nazw składników, Tym negatywne skutki spożywania chipsów będą znacznie mniej wpływać na nasz organizm.