Czworonożny kamrat

Wedle różnych opowieści, rasa psów Bernardyn utożsamiana jest z miejscem ich pochodzenia. Chodzi o schronisko położone w Wielkiej Przełęczy św. Bernarda na granicy Szwajcarii i Włoch. Zostało ono założone pod koniec X wieku przez zakonnika, augustianina – świętego Bernarda z Menthon. Przełęcz św. Bernarda stanowiła fragment ważnego szlaku handlowego i drogę pielgrzymek. Żyjący na przełęczy mnisi rozpoczęli od XVII wieku hodowlę tych dużych psów, które były wykorzystywane do stróżowania i ratownictwa górskiego (nazywano je psami lawinowymi, ratującymi życie osobom zasypanym śniegiem).

Postura

Pomimo, że Bernardyny, to są psy duże (samiec osiąga wagę do 80 kg, a wysokość w kłębie do 90 cm), o okrągłej sylwetce, masywnej głowie i silnym karku, mają bardzo przyjazną naturę i usposobienie oraz wrodzoną miłość do dzieci. Mogą być krótko-, jak i długowłose, o umaszczeniu sierści białym z czerwonobrązowymi odcieniach albo na odwrót – czerwonobrązowym z bielą występującą na klatce piersiowej, szyi, kończynach i końcu ogona. Bernardyny posiadają także owalne czarne plamy wokół oczu oraz zabarwione na czarno uszu.

Wierny stróż

Bernardyn jest zwierzęciem bardzo wrażliwym i popularnym psem rodzinnym, który potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi, szczególnie ze swoim właścicielem. Zawsze wiernie stoi u jego boku, gotowy w każdej chwili go bronić. Ma zatem wszystkie predyspozycje do tego, by być znakomitym psem obronnym i stróżującym. Jest czujny i niezawodny, godny zaufania. Swoją posturą i imponującym wyglądem skutecznie odstrasza ewentualnych agresorów.
Tym bardziej, że Bernerdyn, to pies bardzo silny, który wymaga stosownego ułożenia, by jego siła była odpowiednio pożytkowana. Szczególnie, gdy często bawi się z dziećmi. Jest bowiem bardzo skłonny do zabawy i dlatego właściwe ukierunkowanie jego naturalnej siły jest niezmiernie ważne. Należy przy tym pamiętać, że Bernardyny, to psy uparte, wymagają cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu.

Należy jednak podkreślić, że nie ma wielkiego znaczenia, jakie jest pochodzenie psa. Bernardyny bez rodowodu, odpowiednio zaszczepione, zbadane i ułożone, mogą być wiernym czworonożnym kamratem. I dla dzieci, i dla dorosłych.