Orzeł biały w historii Polski

Jednym z ważniejszych symboli narodowych w Polsce jest Orzeł Biały godło Polski. Jest to wspaniały i dumny symbol, który posiada głębokie znaczenie dla wszystkich Polaków. Jaka jest jego historia i pochodzenie, co symbolizuje oraz jaką rolę pełni? Na te pytania już nie wszyscy Polacy znają odpowiedź, dlatego prześledźmy historię i znaczenie orła białego w godle Polski.

Historia polskiego godła

Pierwszy raz orzeł biały pojawił się na monetach w czasach panowania Bolesława Chrobrego. Orłem tym najprawdopodobniej był gatunek nazywany obecnie bielikiem zwyczajnym. Od XII wieku orzeł zaczął występować nie tylko na monetach, ale także na tarczach i chorągwiach rodu piastów. Po raz pierwszy orzeł pojawia się jako godło w 1222 roku. W 1295 roku orzeł został uznany jako godło całej Polski. Natomiast forma graficzna oraz sposób prezentacji orła białego zmieniały się poprzez wieki. Szukając w internecie możemy z łatwością znaleźć całą historię przemian graficznych tego ważnego dla nas symbolu. Jednak nie ulega wątpliwości, że przez cały ten czas orzeł był biały i miał na sobie królewską koronę. w 1927 roku ustanowiono format graficzny, jaki obowiązuje do dziś.

Ochrona godła polskiego – czyli prawo

Symbol, jakim jest godło Polski, jest znakiem prawnie chronionym. Oznacza to, że nie może być on wykorzystywany przez organy czy instytucje, które nie są do tego uprawnione, a użycie go przez nie oznaczałoby popełnienie przestępstwa. Symbol ten nie może być także bezczeszczony, należy oddawać mu szacunek i hołd. Kontrowersyjne jest używanie godła Polski jako elementu ozdobnego na gadżetach turystycznych. Zrozumiałe jest, że każdy chce zarobić sprzedając tego typu towary, jednak jest to ważny symbol i nie koniecznie powinien pojawiać się na kubkach czy magnesach oraz koszulkach pamiątkowych. Inaczej jest w przypadku sportowców reprezentujących Polskę na zawodach międzynarodowych, wówczas pojawienie się godła na ich stroju nie budzi kontrowersji i jest jak najbardziej odpowiednie.