Jakie są najbardziej cenione marki samochodów?

Na naszych ulicach znaleźć można samochody wszystkich liczących się marek zarówno z Niemiec i Francji, jak i odległej Japonii. Które z nich jednak są szczególnie doceniane przez kierowców i jaka historia za nimi stoi? Dlaczego niektóre auta są obligatoryjnie droższe mimo niewielkiej (albo nawet braku!) przewagi nad konkurencją?

Bawarskie samoloty na drodze

W 1914 roku w Bawarii ruszyła produkcja maszyn lotniczych przeznaczonych dla niemieckich pilotów na frontach I Wojny Światowej. A co to ma wspólnego z BMW? Otóż to, że właśnie od lotnictwa i silników samolotowych zaczyna się historia marki. Do dziś zresztą w logo znanego producenta samochodów widnieją czarno-niebieskie elementy mające przywodzić na myśl śmigła samolotu na tle nieba.

Pierwsze samochody BMW zaprojektowano dopiero w 1928 roku. Wcześniej firmie zdarzyło się też produkować hamulce pneumatyczne do pociągów (na zlecenie Knorr-Bremse) oraz motocykle.

Dziś używane auta bawarskiej firmy trzymają swoją cenę i są chwalone przez kierowców za bardzo dobre osiągi (dotyczy to przede wszystkim serii M) i niezawodność. Starsze modele z serii 3 i 5 (głównie E46 oraz E39) oferują także napęd na tylną oś, co jest dość rzadko spotykane szczególnie w półce cenowej, w jakiej można zaklasyfikować te samochody.

Pionier niemieckiej motoryzacji

W 1899 roku pierwsze auto swojej nowej firmy produkuje August Horch, który w 1909 roku tworzy kolejne przedsiębiorstwo – tym razem wszystkim już znane – Audi. Co ciekawe nazwa ta jest łacińską wersją nazwiska inżyniera (Horch – z niem. “słuchaj”). W ten sposób Audi staje się jedną z pierwszych niemieckich firm zajmujących się produkcją samochodów.

W 1980 roku Audi szokuje cały świat wypuszczając swój pierwszy model Audi Quattro. Pierwszy raz w historii napęd na cztery koła znalazł się w samochodzie osobowym. Rozwiązanie to marka wykorzystuje do dziś, a sam napęd Quattro uważany jest za jeden z najlepszych wśród napędów na cztery koła.

Niemiecka marka premium z grupy VAG ceniona jest przez fanów motoryzacji głównie za wysoką jakość wykonania, bardzo dobre osiągi i wspaniałe zabezpieczenie aut przed korozją (co jest bolączką niemalże całej grupy Volkswagena).

Marka doceniona przez papieża i Hitlera

Mercedes-Benz to efekt długotrwałej współpracy firm Karla Benza i Gottlieba Daimlera, która trwała od 1924 do 1998 roku. W 1930 roku model Nurburg został przez firmę podarowany papieżowi Piusowi XI, a uroki luksusowej limuzyny, jaką był model 770 docenił nawet Adolf Hitler.

Mercedes to przede wszystkim klasa i wysoki komfort podróży. W przeciwieństwie do swojej niemieckiej konkurencji Mercedes nie kładzie takiego nacisku na osiągi, przez co jest bardziej doceniany jako luksusowe auto do niewiarygodnie wygodnej podróży.

Od bawełny do samochodu

W 1930 roku trzej wiodący producenci aut w Japonii produkowali razem mniej niż 400 aut rocznie. Dlatego we wrześniu 1933 roku fascynujący się maszynami Kiichiro Toyoda otworzył w firmie tkackiej założonej przez ojca – będącego genialnym inżynierem, który zrewolucjonizował produkcję bawełny w Kraju Kwitnącej Wiśni – wydział samochodów. Według młodego Toyody najważniejsze było to, aby na jego samochód mógł pozwolić sobie każdy – dlatego właśnie powinien kosztować on mniej niż Ford czy Chevrolet.

W połowie lat 30’ ubiegłego wieku postanowiono zmienić nazwę firmy na bardziej przystępne Toyota. Dziś to właśnie pod tą nazwą ukazują nam się kolejne samochody, które przekonują do siebie fanów motoryzacji – przede wszystkim niezawodnością. Legendarnym przykładem wręcz jest już pierwsza generacja Yarisa, który u mechaników bywa naprawdę rzadko.

Oczywiście nie są to jedyne uznane marki samochodów. Można tu jednak wymieniać kolejnych producentów całymi godzinami, ponieważ wielu z nich ma swoje szczególne zalety. A które auta są najlepsze? Niech każdy odpowie sobie sam.