Od hobby po profesjonalne zajęcie

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym absolwentem, który chce kontynuować żeglowanie, czy też klubowym żeglarzem, który chce poszerzyć swoje możliwości żeglowania, możesz skorzystać z kilku wskazówek i opcji.

Ktoś kiedyś powiedział, że jedynym sposobem na przejście ze stanu bycia „zielonym” żeglarzem jest ściganie się każdego dnia. Poświęcenie wielu godzin na sport przyczynia się do budowania instynktów, które posiada dobrze zapowiadający się żeglarz. Nawet jeśli nie możesz żeglować każdego dnia, kluczowe znaczenie ma zobowiązanie do żeglowania tak często, jak to możliwe i w jak największej liczbie warunków.

Poznaj siebie

Żaglówka i jacht pozwolą poznać Ci siebie wystarczająco dobrze, aby wykorzystać swoje mocne strony i poprawić swoje słabości. Czy jesteś introwertyczny czy ekstrawertyczny? Zrozumienie swojego typu osobowości pomoże Ci ustalić, z którymi zespołami miałbyś dobry kontakt, co uważa się za niezbędne w tworzeniu skutecznej komunikacji na łodzi. Na przykład, jeśli kierowca lub taktyk jest introwertykiem, zadać należy pytania tak, aby utrzymać wszystkich w pętli, ponieważ introwertyk może potrzebować zachęty. Pomocna jest również wiedza, że ludzie ładują się inaczej, więc pozwól tym, którzy potrzebują godziny po wyścigu, aby ją mieli.

Kolejnym ważnym aspektem poznania siebie jest rozpoznanie tego, co sprawia ci przyjemność i jak to wpływa na program. Czy wczesnym rankiem spacer do czyszczenia łodzi, sprzętu i sortowania żagli jest fajny? A może twój styl o głównie odhaczanie wykonanych już elementów z listy prac? Nawet z pełnoetatowym kapitanem łodzi wszyscy w zespole powinni podnosić ciężary w sposób, który im się podoba.

Świadomość oraz umiejętności

Przez cały czas bądź świadomy i nawołuj do zdrowego rozsądku. Obserwuj, jak zachowują się wysoko cenieni profesjonalni żeglarze. Im więcej obserwujesz, jak się zachowują i działają, tym bardziej zrozumiesz, jak być częścią mniejszego zespołu w czymś większym. W końcu możesz zauważyć coś, co wydaje się nie tak, a twoja obserwacja może po prostu uratować dzień. Być może masz umysł inżyniera i łatwiej rozpoznajesz, kiedy systemy mogą działać lepiej. Kluczem tutaj jest pytanie, nigdy nie mów nigdy! Nawet jeśli jest oczywiste, że remont musi zostać przeprowadzony, nikt nie lubi być zawstydzony przez młodszego żeglarza, który mówi im, jak wykonać swoją pracę.

Ucz się języka i rozwijaj szeroki zakres umiejętności. Opanuj łuk, napraw żagle, naucz się naprawić uszkodzony silnik, obsłużyć wyciągarkę, zaznajom się z meteorologią; ale nigdy nie przestawaj się uczyć! Umiejętności te są pomocne zarówno w żegludze przybrzeżnej, jak i zwiększają twoją wartość jako profesjonalnego żeglarza.

Pielęgnuj i kontroluj emocje

Uważaj, aby nie stać się negatywnym. Łatwo to zrobić: jesteśmy stale dopasowywani do nowych członków drużyny i musimy wymyślić, jak sprawić, by łódź działała, obiecać właścicielowi dobry czas i dogadać się z różnymi typami osobowości w bliskich odległościach. To może być trudne, ale nie pozwól, aby twoje emocje przeszkadzały! Ćwicz wizualizację, aby wiedzieć, jak reagować w napiętych momentach. I dodaj trochę humoru do programu.

Utrzymywanie emocji pod kontrolą jest ważne. Będzie bolało, ale zdarza się wszystkim, więc ucz się od niego i idź dalej. Nie warto trzymać w sobie urazów ani wyrzutów sumienia w tej branży. Bądź profesjonalny i pełen szacunku. Przede wszystkim nie zapominaj o tym co sprawiło że żeglarstwo stało się Twoja miłością!