Czy warto ruszyć się z domu w podróż?

Wielu z nas często zastanawia się, czy warto opuścić nasze cztery ściany, niezależnie czy mówimy o domu, czy o mieszkaniu i po prostu wyruszyć w podróż, z której wspomnienia pozostaną z nami na długi, długi czas. Odpowiedź, na taką propozycję, wydaje się wprost oczywista – jak najbardziej warto! Jeżeli jednak zagłębimy się nieco mocniej w tej tematyce, to uświadomimy sobie, że takie szalone, nieco spontaniczne wyrwanie się z otaczającej nas rzeczywistości celem udania się w daleką podróż wcale nie jest takie proste, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Oczywiście, należy przy tym dodać, że co jak co, ale domowa sofa ma swój urok i wielu z nas pozostaje w domu, rezygnując z wielu wycieczek i podróży, chociażby ze względu na czysty komfort i niechęć do wysiłku, a nawet ze względu na istniejący w nas jako ludziach i głęboko zakorzenionych w psychice strach przed nieznanym.

Przede wszystkim, musimy zwrócić jednak uwagę na dosyć fundamentalny, a przy tym często pomijany lub zapominany fakt, że każdy z nas funkcjonuje w szerszym kontekście społeczno – zawodowym i spełnia mnóstwo ról, które na co dzień być może nieco niezauważenie, ale jednak dosyć mocno nas krępują. Nie chodzi tylko o załatwienie sobie odpowiednio długiego urlopu (płatnego lub bezpłatnego) w pracy. Już samo posiadanie rodziny, dzieci, czy choćby czworonogów może uniemożliwić nam beztroską podróż. Dlatego też, nasze podróżnicze plany i zamierzenia powinniśmy najpierw skonsultować z najbliższym otoczeniem, tak, aby wybrać najbardziej odpowiedni termin i wymiar czasowy ewentualnej wyprawy.

Na końcu, musimy jeszcze spojrzeć na to zagadnienie od strony sportowej i kondycyjnej. Co jak co, ale znajdująca się w salonie kanapa raczej nie będzie miejscem, na którym rozwiniemy się pod względem kultury fizycznej! To właśnie wychodząc na dwór (bądź „na pole”, jak kto woli), wyjeżdżając do przyrody, wspinając się po górach, zwiedzając szlaki turystyczne i wybierając rowerowe lub kajakowe wycieczki, poczujemy, że nasze ciało nabiera nowych sił witalnych, tak potrzebnych do codziennego życia. Tym bardziej warto od czasu do czasu „wrzucić na luz” i pojechać w podróż.

Podsumowując, chociaż na chwilę, raz na jakiś czas, porzućmy nasze ulubione zestawy wypoczynkowe w ciepłym dom ku, spakujmy się jak należy, ubierzmy właściwie i ruszmy w niezapomnianą podroż! Wszystko w rozsądny, przemyślany sposób, przy należytym zorganizowaniu! Taka metoda „złotego środka” w naprawdę wielu, wielu przypadkach okazała się najbardziej racjonalna!