Jakie są korzyści z uzdatniania wody?

Na temat tego, że stan wody pitnej ma wpływ na zdrowie, wiedzą niemal wszyscy. Okazuje się jednak, że twardość wody może również negatywnie wpływać m.in. na stan sprzętów w gospodarstwie domowym. Dlaczego jeszcze zjawisko to jest niekorzystne? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Uzdatnianie wody przeznaczonej do instalacji wodociągowych to wieloetapowy proces, którego celem jest ogólna poprawa jakości wody i zapewnienie bezpiecznego spożycia i wykorzystania przez ludzi. Obejmuje oczyszczenie z cząstek stałych i biologiczno-chemicznych, w tym różnego pochodzenia zawiesin organicznych oraz związków manganu, żelaza czy amoniaku. Wśród przykładowych metod uzdatniania wody można wymienić:

  • ozonowanie;
  • zmiękczanie;
  • usuwanie żelaza i manganu;
  • filtrację na węglu aktywnym;
  • filtrację mechaniczną;
  • preparaty chemiczne;
  • dezynfekcję;
  • demineralizację (odwrócona osmoza, wymiana jonowa).

Dlaczego należy uzdatniać wodę?

Odpowiednie dostosowanie właściwości fizykochemicznych wody do spożycia przez ludzi ma wpływ na stan zdrowia (szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych). To jednak niejedyny powód, dla którego trzeba dbać o właściwe uzdatnianie wody. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nadmiar ilości jonów wapnia i magnezu przyczynia się do zwiększenia twardości wody i powstawania kamienia. To z kolei wpływa na żywotność różnych sprzętów AGD, takich jak pralki, czajniki elektryczne czy zmywarki oraz wymaga zwiększenia ilości stosowanych detergentów. Twarda woda odbija się niekorzystnie na stanie skóry i włosów, a także przyspiesza niszczenie ubrań.

Jak uzdatniać wodę?

Chociaż woda płynąca w miejskich sieciach wodociągowych jest uzdatniana na specjalnych stacjach, warto stosować dodatkowe sposoby oczyszczania i filtracji. W zależności od potrzeb, wśród dostępnych obecnie na rynku środków można znaleźć m.in. preparaty uzdatniania wody kotłowej, regulatory pH, inhibitory korozji, środki do usuwania kamienia i wiele innych. Szeroki wybór produktów tego typu oferuje ESC GLOBAL – producent środków chemicznych. Przedsiębiorstwo zajmuje się też badaniami wody i osadów z instalacji przemysłowych.