Z czego powstaje pellet?

W ostatnich latach na coraz większej popularności zyskuje pellet, który jest ekologiczną alternatywą dla klasycznych paliw opałowych takich jak drewno czy węgiel. Dlatego też w tym artykule skupiamy się właśnie na nim i odpowiadamy na pytania związane z tym czym tak właściwie jest pellet, w jaki sposób odbywa się jego produkcja oraz jakie są jego zalety.

Co to jest pellet i z czego powstaje?

Pellet to paliwo opałowe w formie granulatu, które produkowane jest z biomasy będącej najczęściej trocinami, słomą, łuskami roślin okrytonasiennych takich jak słonecznik i innymi odpadami roślinnymi. Dlatego też między innymi z tego względu określany jest on jako ekologiczny opał. Najpopularniejszym rodzajem pelletu jest natomiast jego odmiana drzewna, produkowana z trocin oraz odpadów drzew iglastych lub liściastych.

W jaki sposób produkowany jest pellet?

  • Produkcja pelletu, który dostępny jest między innymi w ofercie centrum opału Eko Park z Łomży, składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie surowca w postaci biomasy, poprzez jego mielenie oraz suszenie z zastosowaniem wysokiej temperatury. Kolejny etap to natomiast prasowanie go pod wysokim ciśnieniem do postaci granulek o średnicy od 6 do 8 mm i długości od 2 do 3 cm. Taki proces produkcji sprawia, że pellet nie wymaga zastosowania substancji klejących, które będą utrzymywały go w postaci granulatu, gdyż działanie wysokiej temperatury doprowadza do uwalniania ligniny będącej naturalnym spoiwem. Po wyprodukowaniu pellet pakowany jest on natomiast w worki. Dzięki temu jego transport i składowanie jest bezproblemowe.

Jakie są najważniejsze zalety pelletu?

Popularność stosowania pelletu do ogrzewania budynków, a w szczególności domów wynika z jego licznych zalet. Opał ten cechuje się przede wszystkim wysoką wartością energetyczną, która pozwala na uzyskanie z 1 kg pelletu nawet około 5 kWh energii cieplnej. Dodatkowo w procesie jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu wynosząca około 5 kg na 1 tonę tego paliwa opałowego. Sam popiół może być natomiast z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz organiczny w ogrodach. Ponadto ogrzewanie domu za pomocą pelletu przyczynia się do obniżenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery będących główną przyczyną powstawania niebezpiecznego smogu.