Jak wykryć podsłuch?

Na ryzyko nielegalnego podsłuchiwania narażony jest każdy obywatel. Ponieważ zaawansowane technicznie urządzenia można łatwo zamówić w Internecie, a technologia jest niezwykle łatwa w użyciu, przypadków podsłuchu jest dziś znacznie więcej niż kilka dekad temu. Dodatkowo nie istnieje jeden wyraźny sygnał, świadczący o nielegalnym działaniu. Jak poznać, czy nie jesteśmy podsłuchiwani? 

Pierwsze sygnały, świadczące o podsłuchiwaniu 

O założeniu podsłuchu może świadczyć ujawnianie faktów, o których była mowa tylko w zaufanym gronie, w zaciszu domowym lub firmowym gabinecie. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy dotyczy tajemnic handlowych. Biura detektywistyczne często mają do czynienia z sytuacjami, kiedy wyciek informacji do konkurencyjnego przedsiębiorstwa ma poważne konsekwencje.

Warto pamiętać, że podsłuchiwać można także rozmowy przez telefon. Dzięki urządzeniu imitującemu maszt telefonii komórkowej podsłuchujący przechwyci wszystkie rozmowy i SMSy przechodzące przez dany aparat.

Jakie urządzenia warto sprawdzać, szukając podsłuchu?

Nowinki technologiczne sprzyjają nielegalnym działaniom. W przypadku podejrzanych wycieków informacji dobrze jest sprawdzić komputer. Pendrive’y, kable czy nieznane oprogramowanie mogą być niebezpieczne.

Migotanie telewizora niekiedy wskazuje na obecność urządzeń podsłuchowych. Dotyczy to przede wszystkim naziemnej telewizji cyfrowej. Należy zachować duża ostrożność po zakończeniu prac remontowych lub konserwatorskich. Nigdy nie ma pewności, czy ktoś nie zamontował podsłuchu.

Czy istnieje idealna ochrona przed podsłuchem? 

Współczesne przykłady wskazują, że pełna ochrona przed podsłuchem nie istnieje. Osoby prywatne są w stanie korzystać z tak samo zaawansowanych technik, jak służby specjalne. Uzyskanie nowej karty SIM chroni tylko przez krótki czas. Korzystanie z telefonii stacjonarnej także nie jest bezpieczne. Aplikacje do wykrywania podsłuchów są nie zawsze skuteczne mimo zapewnień producentów.

Najważniejsze jest działanie zgodnie z obowiązującym prawem. Klienci biura detektywistycznego Detektywi mają gwarancję, że stosowane metody są w pełni legalne, a ponadto nadążają za wciąż rozwijającą się technologią. Eksperci sprawdzający urządzenia podsłuchowe dysponują wiedzą i sprzętem, który może z powodzeniem wskazać zagrożenie.