Jakie filtry stosuje się w maszynach rolniczych?

Użytkowanie wszystkich maszyn, a zwłaszcza pojazdów, wiąże się z koniecznością stałego dbania o ich odpowiedni stan techniczny, ponieważ z czasem ich podzespoły ulegają stopniowemu zużyciu. Szczególnie ważne okazuje się troszczenie się o regularną wymianę materiałów i akcesoriów eksploatacyjnych, takich jak oleje czy filtry, gdyż mają one wpływ na trwałość innych podzespołów, a tym samym przekładają się na żywotność całego urządzenia.

Jaka jest rola filtrów i dlaczego są one niezbędne?

W niemal każdej maszynie używane są różne substancje potrzebne do jej sprawnego funkcjonowania. Zwykle jest to paliwo dostarczające energii niezbędnej do pracy jednostki napędowej, a także środki smarne zapobiegające przedwczesnemu zużywaniu się poszczególnych podzespołów i ułatwiające ich działanie za sprawą ograniczenia możliwych oporów. Na ogół potrzebne się też chłodziwa umożliwiające zmniejszanie temperatury elementów roboczych oraz powietrze, konieczne do wytwarzania mieszanki paliwowo-powietrznej spalanej w silniku, lecz również niezbędnej w układach pneumatycznych. Równie ważne są ciecze hydrauliczne, potrzebne zarówno w hydraulice siłowej, jak i układach hamulcowych. Wszystkie te ciecze i gazy powinny jednak być dostarczane we właściwej postaci. Jeżeli znajdą się w nich ciała obce, komponenty, w których są one stosowane, będą narażone na usterki lub ich efektywność znacznie się zmniejszy. Sposobem na eliminowanie takich problemów jest stosowanie skutecznej filtracji, nieodzownej także z uwagi na warunki, w jakich zwykle użytkowany jest sprzęt, tj. przy sporym zapyleniu, wahaniach temperatury oraz ogromnym obciążeniu. Poza częściami do ciągników Deutz Fahr, Fendt, John Deere, New Holland czy Zetor, żaden rolnik nie obejdzie się więc bez dostępu do filtrów do maszyn rolniczych.

Jakie filtry są używane w maszynach rolniczych?

W maszynach rolniczych, szczególnie w ciągnikach i innym sprzęcie samojezdnym, a zatem kombajnach, paszowozach czy opryskiwaczach używa się filtrów do obsługi układu jezdnego i systemów roboczych. Będą to przede wszystkim filtry paliwa, oleju oraz powietrza, a także filtry oleju hydraulicznego. Szeroki wybór filtrów dla rolnictwa oferuje firma Błaut-Rol z Radkowa, zajmująca się sprzedażą sprzętu rolniczego i artykułów rolnych.