Domowe sposoby na czyste dywany

Uwielbiamy porządek w domu. Nic dziwnego, że chcemy, aby nasze podłogi również były czyste. Dla każdego posiadacza dywanów stanowi to nie lada wyzwanie. Pranie dywanów nie należy do najprostszych zadań. Większość z nas oddaje brudne wykładziny do firmy zajmującej się czyszczeniem. Jednak wato wiedzieć, że przy użyciu prostych metod można to zrobić we własnym domu. Oto kilka domowych sposobów na czysty dywan.

Ocet kontra plamy

Nie od dzisiaj wiadomo, że ocet jest najskuteczniejszym naturalnym preparatem na plamy i problematyczne zabrudzenia. Dlatego, jeśli na naszym dywanie zrobiły się brzydkie plamy – nie panikujmy! Z powodzeniem możemy je usunąć sami w naszym domu.

Na początku należy dokładnie odkurzyć cały dywan. Następnie małą gąbeczkę do naczyń zwilżamy dokładnie octem i nanosimy na zabrudzenia. Możemy też przetestować różnego rodzaju mieszanki do czyszczenia trwalszych zabrudzeń. Przykładowo ocet wraz ze skrobią kukurydzianą to prawdziwe mistrzostwo w walce z trudnymi plamami. Papkę, która powstanie po wymieszaniu tych dwóch składników, należy nanieść na plamę, pozostawić na jedną dobę, a następnie odkurzyć. W zależności od tego jak duży obszar chcemy wyczyścić powinniśmy zrobić odpowiednią ilość pasty. Bardzo możliwe, że po pierwszej próbie plamy nie znikną, wtedy należy powtórzyć czynności kolejny raz.

Pranie dywanu na sucho

Dosyć skuteczną i wygodniejszą metodą jest sprzątnie dywanów sodą oczyszczoną. Jest to bardzo wygodny i dosyć szybki sposób, a przy okazji skuteczny. Dywany powinniśmy posypać proszkiem, jakim jest soda oczyszczona, a następnie po upływie 4-5 godzin dokładnie je odkurzyć. Wraz z sodą wyciągniemy z dywanu wszystkie zanieczyszczenia i zabrudzenia. Ponadto ta substancja słynie z tego, że jest niezastąpiona w walce z brzydkimi zapachami.

Dywan shaggy

Taki puszysty dywan wymaga szczególnej uwagi właściciela. Nie powinniśmy go zaniedbać, ponieważ później będzie nam bardzo ciężko doprowadzić go do ponownego porządku. Należy jak najczęściej go odkurzać. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, to należy dywan wyprać. Jednak zalecane jest pranie na sucho. W tym celu świetnie się sprawdzi soda oczyszczona lub specjalne środki czystości do tego przeznaczone.

Wełniany dywan

Kiedy chcemy wyprać wełniany dywan, powinniśmy postępować zgodnie z wytycznymi, ponieważ w przeciwnym razie możemy go bardzo łatwo zniszczyć. Na początek należy mechanicznie wyczyścić wszystkie zalegające w nim nieczystości. Można go w tym celu dokładnie wytrzepać lub odkurzyć. Następnie przechodzimy do “prania”, które odbywa się przy użyciu delikatnych metod. Na początku małą gąbeczką ze środkiem czystości zwilżamy cały dywan. W zasadzie tutaj czyszczenie się kończy i przystępujemy do suszenia. Należy dokładnie zebrać z dywanu wszystkie mydliny, a dywan powiesić najlepiej na słońcu, aby szybko wysechł. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dywan się nie skurczy, ani nie zniszczy.

Wiadomo, że odpowiednie czyszczenie dywanów jest bardzo ważne, niestety wielu ludzi wciąż o tym zapomina.