Wiadomości - e-polityka-swiat
wiadomości

bramka smsteledyski | Start  | Pogoda | Wyniki Sportowe na żywo | Program tv | Kursy Walut | Wiadomośći 24h

Wiadomości - e-polityka-swiat

Wiadomości - Motoryzacja

Wiadomości - Dla kobiet

Wiadomości - Polityka

Wiadomości - Styl , Życie

Kultura i sztuka

Biznes , Ekonomia

Edukacja i Nauka

Wiadomości tvn24


E-Polityka - Swiat

Grecki chaos

Grecy masowo wyszli na ulicę. Kolejne grupy związkowe dają wyraz niezadowoleniu rządowym planom oszczędnościowym, ktĂłre mają chociaż częściowo zamortyzować skutki największego od lat kryzysu jaki dotknął Grecję. Efekt strajkĂłw to m.in.: wstrzymanie transportu lotniczego i morskiego, zamknięcie szkĂłł, urzędĂłw. Paraliż kraju, niebezpieczeństwo wybuchu społecznego to wynik prowadzenia nieodpowiedzialnej polityki gospodarczej kolejnych  ekip rządzących Grecją w ciągu ostatniej dekady. Przyzwyczaiły społeczeństwo do polityki rozdawnictwa, szastania publicznymi pieniędzmi, życia na kredyt.  Trudno więc dziwić się niezadowoleniu GrekĂłw, ktĂłrzy  stoją teraz przed perspektywą – krew, pot i łzy.
Powtórka z rewolucji?

Irańczycy obchodzili w ubiegłym tygodniu najważniejsze święto państwowe w swoim kraju - 31 rocznicę rewolucji, podczas ktĂłrej obalono władzę szacha i ustanowiono republikę islamską. Bez wątpienia tegoroczne obchody zostały wykorzystane do bieżącej rozgrywki politycznej - przez obie strony politycznego sporu. Dla prezydenta Mahmuda Ahmadineżada była to okazja, aby zatrzeć wrażenie, iż jego pozycja pĂłł roku po wywalczeniu reelekcji uległa osłabieniu. Ahmadineżad przemawiał do setek tysięcy IrańczykĂłw, ktĂłrzy z flagami i transparentami zebrali się w centrum Teheranu; ogłosił, że Iran jest państwem atomowym, zapowiedział produkcję wzbogaconego uranu i wybudowanie nowych ośrodkĂłw nuklearnych.
Błękitna flaga nad Ukrainą

Wiktor Janukowycz został czwartym prezydentem w historii wolnej Ukrainy. W drugiej turze zostawił za sobą obecną premier Julię Tymoszenko. W pierwszej turze rĂłżnica między pomarańczową Julią, a prorosyjskim  Wiktorem wynosiła aż 10% na jego korzyść. W drugiej turze rĂłżnica była minimalna: 48,94% głosujących za Janukowyczem i 45,5% za Tymoszenko. Czary goryczy dopełniła klęska jeszcze urzędującego prezydenta Wiktora Juszczenki, ktĂłrego w pierwszej turze poparło niecałe 6% wyborcĂłw. To smutny koniec pomarańczowej rewolucji, ktĂłra wybuchła w listopadzie 2004 roku i trwała do stycznia roku następnego, będącej odpowiedzią na sfałszowane wyniki drugiej tury wyborĂłw prezydenckich. Zmierzyli się w niej Ăłwczesny premier Wiktor Janukowycz oraz kandydat opozycji Wiktor Juszczenko, ktĂłrego kolorem sztabu wyborczego był właśnie pomarańczowy.
Niebiescy górą

Za nami I tura wyborĂłw prezydenckich na Ukrainie. Nie znamy jeszcze odpowiedzi na najważniejsze pytanie, ale przynajmniej co do kilku niewiadomych mamy jasność. Niezależnie od tego, kto 7 lutego wygra, pewne jest, że Ukraina będzie miała nowego prezydenta. Wiktor Juszczenko bez wątpienia należy do największych przegranych tych wyborĂłw. Nie znalazł się nawet na wyborczym podium, uzyskał zaledwie 5 % poparcie. Społeczeństwo surowo oceniło jego prezydenturę i w nim widzi głĂłwnego winowajcę wojny w „rodzinie pomarańczowych”.
Z Nowym Rokiem...nowa prezydencja

Hiszpania z premierem Jose Zapatero na czele rozpoczęła z początkiem 2010 roku rotacyjne przewodnictwo unijne - w nowej sytuacji, bowiem po raz pierwszy mamy do czynienia z tzw. „dwugłową władząâ€ w UE.
Pierwsze wybory

Po 21 miesiącach od dnia, kiedy parlament Kosowa na specjalnie zwołanej sesji podjął decyzję o ogłoszeniu niepodległości, odbyły się w prowincji pierwsze lokalne wybory. Dziś, gdy emocje powyborcze nieco już opadły i na rezultaty wyborĂłw można spojrzeć chłodnym okiem, widać wyraźnie, że ci, ktĂłrzy spodziewali się przełomu, mogą czuć się rozczarowani.
Rosyjski rewanż

Po wycofaniu się StanĂłw Zjednoczonych z pierwotnego projektu tarczy antyrakietowej, przyszedł czas na rewanż. Rewanż ze strony Federacji Rosyjskiej. Media i gazety na całym świecie trąbią o tym, jakoby decyzja podjęta przez Baracka Obamę i naczelne dowĂłdztwo armii USA była motywowana negatywnym stanowiskiem Rosji.
Czy Tygrysy wymarły na Sri Lance?

17 maja zakończył się jeden z najkrwawszych konfliktĂłw we wspĂłłczesnej południowo-wschodniej Azji. Tamilskie Tygrysy, otoczone przez armię Sri Lanki, ogłosiły złożenie broni. Rząd w Kolombo ogłosił koniec wojny oraz poinformował o zabiciu przywĂłdcĂłw TygrysĂłw, w tym założyciela organizacji, Velupillaia Prabhakarana. Znana z terrorystycznych metod tamilska partyzantka nie cieszyła się dobrą sławą, wszyscy komentatorzy przyjęli więc informacje o zdławieniu rebelii z radością. Czy to na pewno koniec?
Rosja wrogiem silna

Państwa autorytarne potrzebują wroga. WrĂłg tłumaczy istnienie rozbudowanego aparatu bezpieczeństwa. WrĂłg sprawia, że lękliwe społeczeństwo daje się łatwo manipulować. Żaden kraj nie opanował tej strategii lepiej od Rosji.
Kenia na krawędzi głodu

Kenii grozi klęska głodu. Zdaniem władz za niedobĂłr żywności w państwie, ktĂłre dotychczas wyrĂłżniało się względną stabilnością ekonomiczną i polityczną, odpowiadają niedawne susze pustoszące uprawy we wschodniej i centralnej części kraju. Jednakże w opinii wielu, winę za obecną sytuację ponoszą politycy na czele z prezydentem Mwai Kibaki.
Ibarretxe lehendakari po raz czwarty?

Juan Jose Ibarretxe będzie po raz czwarty kandydatem Partido Nacionalista Vasco na lehendakari (prezydenta Kraju BaskĂłw) w autonomicznych wyborach, ktĂłre odbędą się 1 marca 2009 roku. Data ta zbiegnie się z wyborami w Galicji. WśrĂłd rywali Ibarretxe znajdą się starzy kandydaci, jak Patxi Lopez (PSE) - najważniejsz  konkurent startujący po raz drugi i Javier Madrezo (EB) kandydujący do wyborĂłw po raz piąty. Nowych kandydatĂłw wystawią partie PP i EA - odpowiednio Antonio Basagoiti i Unai Ziarreta.
Amerykański przełom?

Obama na prezydenta LEAD: Wybory w Ameryce już się zakończyły, jednak prasa nie przestaje o nich pisać, a to za sprawą czarnoskĂłrego senatora Baracka Obamy, ktĂłry będzie kolejnym, 44 prezydentem StanĂłw Zjednoczonych. Obama pokonał w kampanii Johna McCaina, doświadczonego republikańskiego polityka i otworzył nowy rozdział w historii amerykańskiej polityki. A to za sprawą kilku rzeczy.
Wiadomości ze świata , najnowsze informacje , informacje 24/h.

Wiadomości oraz informacje z wielu dziedzin życia aktualizowane 24h.
Codziennie nowe wiadomośći ze świata , kraju , gospodarcze oraz inne.

Kategoria wiadomości :

Wiadomości ze świata -

Najnowsze informacje - informacje 24/h - e-polityka-swiat