sporty ekstremalne
sporty ekstremalne

bramka smsteledyski | Start  | Pogoda | Wyniki Sportowe na żywo | Program tv | Kursy Walut | Wiadomośći 24h

sporty ekstremalne
       dodatki na stronę , bloga 
Top Arpegio :: Top Arpegio ::
gry online Gry online  
teledyski Teledyski 
teledyski Kalkulator bmi
stare gry Stare gry
Śmieszne filmy Śmieszne filmy
Śmieszne zagadki Śmieszne zagadki
happy tree friends Happy Tree Friends
Śmieszne teksty Śmieszne teksty
Śmieszne obrazki Śmieszne obrazki
Śmieszne mp3 Śmieszne mp3
życzenia Życzenia
horoskop Horoskop
imiennik Imiennik
wiadomoœci 24/h Wiadomośći 24h
emulatory Emulatory
gry online :: Gry ::
gry online Gry online
dema gier Dema gier
pełne wersje gier Pełne wersje gier
stare gry Stare gry
trailery Trailery
solucje do gier Solucje i poradniki
kody do gier Kody do gier
zapowiedzi gier Zapowiedzi gier
recenzje gier Recenzje gier
quake 3 arena Kącik gracza
humor :: Humor ::
smieszne filmy Śmieszne filmy
inne filmy Inne filmy
ppsy Ppsy
animacje flash Animacje flash
śmieszne mp3 Śmieszne mp3
straszne flashe Straszne Flasze
śmieszne teksty Śmieszne teksty
śmieszne obrazki Śmieszne obrazki
dowcipy o chucku norrisie Dowcipy o Chucku Norrisie
śmieszne obrazki Śmieszne zagadki
happy tree friends Happy Tree Friends
kawały Kawały
download :: Download ::
programy Programy
spolszczenia Spolszczenia programów
emulatory Emulatory
skiny do winampa Skiny do winampa
skiny do gadu gadu Skiny do gadu gadu
midy Midy
sterowniki Sterowniki
tapety :: Grafika ::
tapety Tapety na pulpit
zdjęcia Party girls
wygaszacze ekranu Wygaszacze ekranu
emotikony Emotikony
avatary Avatary
animowane gify Animowane Gify
opisy gg :: Inne działy ::
::Teksty piosenek
::Płodne dni kalkulator
::Oblicz biorytm
::Test miłosny
::Kalendarz ciąży
::Pionowe opisy gg
::Cytaty
::Frazeologizmy
::Znaczenia imion
::Wiersze miłosne
::Przepisy kulinarne
::Przysłowia
::Sennik
::Opisy na gadu gadu
::Życzenia
::Imiennik
::Horoskop
::Sentencje łacińskie
::Dije
::Radia
::Ściągi
::Słownik Angielsko Polski
::Słownik Niemiecko Polski
::Słownik Rosyjsko Polski
::Synonimy
::Translatory - Tłumacze
::Bramka GG
::Wyszukiwarka gg
sms :: Komórka ::
bramka sms Bramka SMS
gotowe smsy Gotowe smsy
dzwonki do wpisania Dzwonki do wpisania
dzwonki do wpisania Soft gsm
html :: Webmaster ::
za darmo Za darmo w sieci
czcionki Czcionki
za darmo Kursy i porady
kursy programowania Kursy Programowania
kurs html Skrypty javascript
kurs html Kurs Html
sport :: Sport ::
sport Piłka nożna
sport Skateboarding
sport Snowboarding
sport Tenis stołowy
sport Taniec towarzyski
sport Skoki Narciarskie
sport Paragliding
sport Parkour
sport Sporty ekstremalne
 

Sporty ekstremalne , najlepsze sporty ekstremalne.

 

Poniżej znajdziesz informacje jak i dyscypliny sportowe ekstremalne


sporty ekstremalne kiteboardingSporty ekstremalne : Kiteboarding - sport wodny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi (podobnie do snowboardu), w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika - zamiast klasycznego żagla używana tu jest odmiana latawca-paralotni utrzymywanego przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na uprzęży.Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją np. w dolinach alpejskich, np. w południowym Tyrolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu Bałtyku).

sporty ekstremalne boulderingSporty ekstremalne : Bouldering (z ang. boulder – głaz) – wspinaczka bez asekuracji liną, na niewielkiej wysokości umożliwiającej bezpieczne zeskoczenie. Są to najczęściej bardzo trudne, ale krótkie, składające się czasami nawet jedynie z kilku przechwytów (ruchów) drogi, ewentualnie dłuższe trawersy. Aby zabezpieczyć się przed skutkami upadku, wspinacze stosują przenośne materace zwane kraszpadami lub asekurację głowy i górnych partii ciała przez partnera – tzw. asystę (lub z angielskiego: spotting). Wspinaczka boulderowa (spolszczone formy: bulderowa, balderowa) wymaga dużej siły maksymalnej.Olbrzymie zasługi dla rozwoju boulderingu jako autotelicznej formy wspinaczki położył John Gill w początkach II poł. XX w.Jednym z najsłynniejszych rejonów boulderowych na świecie jest Fontainebleau, niedaleko Paryża we Francji.

raftingSporty ekstremalne : Rafting — turystyczna odmiana flisu (spławu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp. (często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu). Rafting oferuje się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów. Od połowy lat 80. XX wieku jako usługa turystyczna wypromowana i identyfikowana globalnie.
 

hydrospeedSporty ekstremalne : Hydrospeed to rodzaj sportu ekstremalnego polegającego na spływie rwącą górską rzeką na plastikowej desce.Płynący, ubrany w piankowy kostium, kask, kamizelkę asekuracyjną, trzyma się uchwytów deski. Deska nie zasłania całego ciała, aby nie ulec obrażeniom w zderzeniu z podwodnymi głazami trzeba manewrować przy pomocy płetw na nogach.Początkującym pomagają towarzyszący w łodzi instruktorzy, wskazując bezpieczną drogę i ratując z opresji (szczególnie po utracie płetw).

kajakarstwoSporty ekstremalne : Kajakarstwo górskie - pływanie kajakiem po górskich rzekach lub innych ciekach wodnych o podobnym charakterze.

Można mówić co najmniej o czterech dyscyplinach kajakarstwa górskiego:

 • River runing - spływanie rzek górskich,
 • Creeking - spływanie wąskich strumieni o bardzo dużym spadku,
 • slalom - wyścig trasą wyznaczoną bramkami
 • Rodeo (Playboating lub Freestyle) - dyscyplina kajakowa polegająca na wykonywaniu akrobacji. Odbywają się zawody, w których występy kajakarzy są punktowane przez sędziów.

Na wyposażeniu uczestnika jest oczywiście kajak, wiosło, pianka i kask oraz kamizelka asekuracyjna. Dodatkowo w kajakarstwie górskim stosuje się fartuchy, które zapobiegają nalewaniu się wody do kajaka przez kokpit.W Polsce najlepsze warunki są na Białce i Kamiennej. Można też popływać na sztucznych torach kajakowych, znajdujących się w Krakowie, Drzewicy i Zabrzeży k. Łącka.

bungeeSporty ekstremalne : Bungee jumping to skakanie z dużej wysokości na długiej, elastycznej linie wykonanej zwykle z około tysiąca gumowych włókien.Pierwszymi skoczkami byli rdzenni mieszkańcy wysp Pentecost (Nowe Hebrydy) na Pacyfiku. Młodzi mężczyźni skakali z bambusowych wież, zabezpieczeni lianami przywiązanymi do kostek, żeby zapewnić plemieniu urodzaj oraz udowodnić swoją męskość.W kwietniu 1979 roku wykonano skoki w Wielkiej Brytanii z mostu Clifton Suspension Bridge w Bristolu. Wydarzenie to uznaje się za początek bungee jumpingu, gdyż był to pierwszy skok oddany poza wyspą Pentecost.

windsurfingSporty ekstremalne : Windsurfing – sport wodny, uprawiany przy użyciu deski i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Sport polegający na żeglowaniu podobnym do jachtowego, lecz przy pomocy innego sprzętu. Deski o wyporności od 60-70 do ponad 300 litrów, dzielimy na mieczowe i bezmieczowe (o szerokości dochodzącej nawet do 101 cm, tzw. wide-body lub flapery). Pędnik stanowi zespół masztu, bomu oraz żagla o różnej powierzchni (stosuje się różne żagle dla odpowiedniej siły wiatru oraz umiejętności i postury zawodnika, od 0,5 do 12,5 m²). Do połączenia deski z żaglem stosuje się przeguby gumowe. Za twórców windsurfingu uważa się dwóch Kalifornijczyków: Hoyla Schweitzera oraz Jima Drake'a.

Windsurfing ma wiele różnych odmian, podstawowe odmiany:

 • Wave - polega na ujeżdżaniu fal - w zasadzie wtedy nie wykorzystuje się wiatru lecz siłę nośną fali, dlatego pędnik musi być lekki by łatwo i szybko można było nim odpuszczać i łapać wiatr. Używa się desek nie większych niż 100 L o sporym podgięciu dziobu i o sztywnej konstrukcji(. Na falach można wykonywać tzw. jazdy frontside i backside, dzięki wysokim falom można wykonywać podwójne salta oraz manewry takie jak table top (wymyk deski do góry dnem w powietrzu). Pływanie na falach jest z reguły niebezpieczne, bowiem jak się twierdzi - tam gdzie fala to i rafa koralowa. A zderzenie z rafą może skończyć się nawet śmiercią.
 • Freestyle - "wariacje" na desce; dyscyplina również stara, lecz wraz z pojawieniem się nowych, lżejszych i zwrotniejszych desek zaczęła się intensywnie rozwijać. Pierwszym manewrem który rozpoczął nowoczesny freestyle jest vulcan (rodzaj zwrotu z wiatrem, tyle, że wykonanym w powietrzu). Ogólnie freestyle to dobra zabawa i ciągła nauka setek manewrów (np. spock, chachoo, canabrava itp.) Używa się tutaj skocznych i lekkich desek o rozmiarach maksimum 115 L. Żagle muszą lekkie i manewrowe, co zapewnia błyskawiczne przyspieszenie i pozwala lepiej rotować. Freestyle ciągle się rozwija i rozwijać się będzie, bowiem jak usłyszałem w pewnym filmie szkoleniowym "we freestyle'u ogranicza nas tylko wyobraźnia".
 • Freeride - to jest właściwe pływanie na desce tzn. hals, zwrot, hals i osiąganie przy tym znacznych prędkości do 30 w. Takie pływanie uprawia na co dzień zdecydowana większość windsurferów na płaszczyźnie amatorskiej lub rekreacyjnej. Tutaj nie ma specjalnych wymagań sprzętowych - oczywistym jednak jest fakt, iż najlepiej do pływania freeride nadaje się deska o szerokiej rufie, sporej stabilności a do tego w komplecie z dużym, freerace'owym, 2 lub 3 kamberowym żaglem. Oczywiście freeride można również pływać na większych deskach wave lub freestyle, a nawet na deskach slalom.
 • Slalom - odmiana stara jak sam windsurfing która w zasadzie odradza się ponownie (odeszła w cień z pojawieniem się formuły windsurfing). Polega na ściganiu się na trasie wyznaczonej na symbol "8" lub slalomu między bojami na kursie z wiatrem. Używa się tutaj z reguły sporych pędników (o wiele za dużych na panujące warunki) wyposażonych w zazwyczaj 4 kambery. Deski przeznaczone do slalomu są krótkie, mają mało podgięty dziób i równolegle ułożone krawędzie. Często są wyposażone w charakterystyczne wycięcia na rufie (ang. cut outs) które powodują szybsze wejście w ślizg i lepszą prędkość na halsie.
 • SuperX - dyscyplina nowa, wciąż rozwijająca się. Jest to w zasadzie dość ciekawe połączenie regat slalomowych z zawodami freestyle. Trasa wyścigu często ustawiona jest identycznie jak trasa do slalomu. Jedynie na trasie są ustawione tzw. "parówki" - podłużne boje o wysokości ok. 50-60 cm przez które należy przeskoczyć. Dodatkowo istnieją tzw. "sections" - obszar gdzie każdy zawodnik musi wykonać określony manewr - w większości zawodów jest to zazwyczaj frontloop, duckgybe lub spock. Dyscyplina jest bardzo widowiskowa i bardzo niebezpieczna, bowiem na "parówkach" zawodnicy często płyną blisko siebie, co może zaoowocować staranowaniem siebie nawzajem. Dlatego też SuperX to jedyna dyscyplina windsurfingu, w które obowiązkowy jest kask. Używa się tutaj desek które są połączeniem desek slalomowych i freestyle - są relatywnie szybkie przy dużej manewrowości.
 • Speed - jedna z najbardziej niebezpiecznych, lecz jakże ekscytująca. Co tu dużo pisać - płaska woda, wiatr 7 w skali Beauforta, mała speedowa deska, duży żagiel slalomowy i naprawdę kosmiczne prędkości (ponad 60 km/h)

Te gatunki windsurfingu to zdecydowanie gatunki podstawowe. Istnieją również takie odmiany windsurfin jak freemove (synteza freestyle i freeride - czyli pływanie tam i z powrotem plus wykonywanie skoków, różnych wariacji różnych zwrotów i ew. podstawowych manewrów freestyle). Istnieje również taki rodzaj windsurfingu jak freecarve - czyli pływanie po prostej z jak największą prędkością i robienie agresywnych, wręcz slalomowych zwrotów. Używa się tutaj desek o dużej manewrowości

 • Bardzo ważnym i równie znanym jest także race - jest to pływanie w regatach windsurfingowych, zazwyczaj na pełnym morzu - DESKI, szerokie (do 110 cm) 130 - 220 l.

Sporty ekstremalne : Quad - motocykl na czterech kołach, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji.

ATV jest otwartym pojazdem (bez kabiny), przeznaczonym do jazdy poza drogami utwardzonymi. Zazwyczaj są to pojazdy 3-kołowe (3 kołowiec to trike), 4-kołowe (quad), 6-kołowe lub nawet 8-kołowe. Definicja ANSI-American National Standards Institute nakazuje, aby pojazd taki był używany przez siedzącą na nim okrakiem, pojedynczą osobę. Pojazd ten powinien mieć opony o obniżonym ciśnieniu (ułatwiające poruszanie się po grząskim terenie). Powinien być sterowany przez drążki kierownicze (czyli powinien mieć kierownicę w postaci drążków - podobną jak ta używana rowerze - w odróżnieniu od okrągłych kierownic stosowanych w samochodach)Ze względu na walory trakcyjne znajduje również zastosowanie w rolnictwie i ratownictwie górskim.

Sporty ekstremalne : Kolarstwo zjazdowe zwane też kolarstwem grawitacyjnym - rodzaj kolarstwa górskiego, które uprawia się na silnie nachylonych stokach naturalnych, lub specjalnie przygotowywanych trasach sztucznych o dużym nachyleniu. Wspólną cechą wszystkich dyscyplin zjazdowych jest pokonywanie silnie nachylonej trasy obfitujące w liczne naturalne lub sztuczne przeszkody (muldy, koleiny, ostre wiraże). Wbrew powszechnej opinii kolarstwo zjazdowe nie obfituje zwykle w skoki oraz wykonywanie przeróżnych "tricków" w powietrzu - podobnie jak alpejskich konkurencjach narciarskich zjazdowiec musi skupić się na wybraniu optymalnej drogi, nie tracąc przy tym trakcji.

Istnieje kilka rodzajów dyscyplin zaliczanych do kolarstwa zjazdowego:

 • Downhill (DH) - indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w downhillu. System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski. Zawodnicy używają ciężkich, bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie tych rowerów do jazdy pod górę (jest to bardzo utrudnione i niewygodne), ze względu na nisko zamocowane siodło i wysoko umieszczoną kierownicę, co przesuwa znacznie środek ciężkości do tyłu. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy, mimo stosowania specjalnych osłon ("zbroi"), pełnych zestawów ochraniaczy na ręce i nogi oraz kasków ze szczęką. Są one zbliżone wizualnie do motocrossowych, lecz są lżejsze, mniej wytrzymałe oraz nie dopuszczone do używania na motocyklach.
 • Dual slalom/dual - zjazd parami po stromych stokach. Zawody odbywają się metodą pucharową - eliminowania kolejnych zawodników. Wygrany zawodnik przechodzi do następnego etapu zawodów zaś przegrany odpada. Czas przejazdu zawodników jest rejestrowany wyłącznie do celów statystycznych. W wariancie DS zawody są rozgrywane na wzór narciarskiego dualu - tzn. zawodnicy zjeżdżają po dwóch, równoległy i identycznych trasach. W wariancie DL zawodnicy zjeżdżają na raz po tej samej trasie - więc jest to w zasadzie sport kontaktowy, choć celowe spychanie oponenta z trasy jest zabronione. Zawody w dualu są rozgrywane zwykle na rowerach o "downhillowej" geometrii, ale nie posiadają one zwykle tylnego zawieszenia i posiadają maksymalnie uproszczoną konstrukcję, gdyż w tym sporcie najważniejsza jest niezawodność sprzętu i techniczne umiejętności zawodnika a nie możliwość osiągania jak największych prędkości.
 • Four Cross (4X) - przypomina charakterem dual, ale na trasę jest wypuszczanych na raz po czterech zawodników, z których dwóch przechodzi do dalszych eliminacji. Trasy 4X są nieco mniej strome niż w dualu i mogą się nawet miejscami lekko wznosić, jednak jest to trasa technicznie trudna - występuje duża ilość skoczni różnej wielkości - hopek, które znacznie zwiększają poziom trudności szybkiego przejazdu i nierzadko są przyczyną wypadków. Trasy są też znacznie szersze od tych w dualu, co umożliwia łatwiejsze wyprzedzanie i stosowanie rozmaitych taktyk. 4X jest bezpieczniejszy od dualu i przy tym bardziej widowiskowy, a same zawody trwają dwa razy krócej przy tej samej liczbie zawodników. Wszystko to powoduje, że 4X stopniowo wypiera dual. Od 2002 r. UCI zaprzestało przeprowadzania serii zawodów Pucharu Świata w dualu i zastąpiło je właśnie Pucharem Świata w 4X.

 

INFORMACJE ZACIAGNIETE ZE STRONY pl.wikipedia.org

 
stare gryStrona startowa
  gry onlineDodaj do          
        ulubionych   
        
    On-line [213]      

> :: BANERY :: <

teledyski , gry online , śmieszne filmy na www lub bloga

Twoje ip : 3.81.28.94
 
Jeśli prowadzisz blog, własną stronę itp. wstaw link.
Oto kod:

arpegio

 
parkourparkour

 Copyright by son1c [c] 2006-2019
All rights reserved.Wszelkie prawa zastrzezone.
  Disclaimer