Orzeł biały w historii Polski

Jednym z ważniejszych symboli narodowych w Polsce jest Orzeł Biały godło Polski. Jest to wspaniały i dumny symbol, który posiada głębokie znaczenie dla wszystkich Polaków. Jaka jest jego historia i pochodzenie, co symbolizuje oraz jaką rolę pełni? Na te pytania już nie wszyscy Polacy znają odpowiedź, dlatego prześledźmy historię i znaczenie orła białego w godle Polski.

Historia polskiego godła

Pierwszy raz orzeł biały pojawił się na monetach w czasach panowania Bolesława Chrobrego. Orłem tym najprawdopodobniej był gatunek nazywany obecnie bielikiem zwyczajnym. Od XII wieku orzeł zaczął występować nie tylko na monetach, ale także na tarczach i chorągwiach rodu piastów. Po raz pierwszy orzeł pojawia się jako godło w 1222 roku. W 1295 roku orzeł został uznany jako godło całej Polski. Natomiast forma graficzna oraz sposób prezentacji orła białego zmieniały się poprzez wieki. Szukając w internecie możemy z łatwością znaleźć całą historię przemian graficznych tego ważnego dla nas symbolu. Jednak nie ulega wątpliwości, że przez cały ten czas orzeł był biały i miał na sobie królewską koronę. w 1927 roku ustanowiono format graficzny, jaki obowiązuje do dziś.

Ochrona godła polskiego

Symbol, jakim jest godło Polski, jest znakiem prawnie chronionym. Oznacza to, że nie może być on wykorzystywany przez organy czy instytucje, które nie są do tego uprawnione, a użycie go przez nie oznaczałoby popełnienie przestępstwa. Symbol ten nie może być także bezczeszczony, należy oddawać mu szacunek i hołd. Kontrowersyjne jest używanie godła Polski jako elementu ozdobnego na gadżetach turystycznych. Zrozumiałe jest, że każdy chce zarobić sprzedając tego typu towary, jednak jest to ważny symbol i nie koniecznie powinien pojawiać się na kubkach czy magnesach oraz koszulkach pamiątkowych. Inaczej jest w przypadku sportowców reprezentujących Polskę na zawodach międzynarodowych, wówczas pojawienie się godła na ich stroju nie budzi kontrowersji i jest jak najbardziej odpowiednie.