budowa deskorolki
deskorolka

bramka smsteledyski | Start  | Pogoda | Wyniki Sportowe na żywo | Program tv | Kursy Walut | Wiadomośći 24h

deskorolka
       dodatki na stronę , bloga 
Top Arpegio :: Top Arpegio ::
gry online Gry online  
teledyski Teledyski 
teledyski Kalkulator bmi
stare gry Stare gry
Śmieszne filmy Śmieszne filmy
Śmieszne zagadki Śmieszne zagadki
happy tree friends Happy Tree Friends
Śmieszne teksty Śmieszne teksty
Śmieszne obrazki Śmieszne obrazki
Śmieszne mp3 Śmieszne mp3
życzenia Życzenia
horoskop Horoskop
imiennik Imiennik
wiadomoœci 24/h Wiadomośći 24h
emulatory Emulatory
gry online :: Gry ::
gry online Gry online
dema gier Dema gier
pełne wersje gier Pełne wersje gier
stare gry Stare gry
trailery Trailery
solucje do gier Solucje i poradniki
kody do gier Kody do gier
zapowiedzi gier Zapowiedzi gier
recenzje gier Recenzje gier
quake 3 arena Kącik gracza
humor :: Humor ::
smieszne filmy Śmieszne filmy
inne filmy Inne filmy
ppsy Ppsy
animacje flash Animacje flash
śmieszne mp3 Śmieszne mp3
straszne flashe Straszne Flasze
śmieszne teksty Śmieszne teksty
śmieszne obrazki Śmieszne obrazki
dowcipy o chucku norrisie Dowcipy o Chucku Norrisie
śmieszne obrazki Śmieszne zagadki
happy tree friends Happy Tree Friends
kawały Kawały
download :: Download ::
programy Programy
spolszczenia Spolszczenia programów
emulatory Emulatory
skiny do winampa Skiny do winampa
skiny do gadu gadu Skiny do gadu gadu
midy Midy
sterowniki Sterowniki
tapety :: Grafika ::
tapety Tapety na pulpit
zdjęcia Party girls
wygaszacze ekranu Wygaszacze ekranu
emotikony Emotikony
avatary Avatary
animowane gify Animowane Gify
opisy gg :: Inne działy ::
::Teksty piosenek
::Płodne dni kalkulator
::Oblicz biorytm
::Test miłosny
::Kalendarz ciąży
::Pionowe opisy gg
::Cytaty
::Frazeologizmy
::Znaczenia imion
::Wiersze miłosne
::Przepisy kulinarne
::Przysłowia
::Sennik
::Opisy na gadu gadu
::Życzenia
::Imiennik
::Horoskop
::Sentencje łacińskie
::Dije
::Radia
::Ściągi
::Słownik Angielsko Polski
::Słownik Niemiecko Polski
::Słownik Rosyjsko Polski
::Synonimy
::Translatory - Tłumacze
::Bramka GG
::Wyszukiwarka gg
sms :: Komórka ::
bramka sms Bramka SMS
gotowe smsy Gotowe smsy
dzwonki do wpisania Dzwonki do wpisania
dzwonki do wpisania Soft gsm
html :: Webmaster ::
za darmo Za darmo w sieci
czcionki Czcionki
za darmo Kursy i porady
kursy programowania Kursy Programowania
kurs html Skrypty javascript
kurs html Kurs Html
sport :: Sport ::
sport Piłka nożna
sport Skateboarding
sport Snowboarding
sport Tenis stołowy
sport Taniec towarzyski
sport Skoki Narciarskie
sport Paragliding
sport Parkour
sport Sporty ekstremalne
 

Skateboarding
- Budowa deskorolki - deskorolka budowa

Historia skateboardingu :: Kultura Skate :: Budowa deskorolki :: Triki
 

Deskorolka (z ang. skateboard) – deska (wykonana ze sklejki, najczęściej 7- bądź 9-warstowej) pokryta papierem ściernym posiadająca 4 kółka , mocowane przez dwa trucki używana do rekreacji oraz wykonywania tricków. Deskorolka została wynaleziona pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. przez surferów, którzy robili je używając do tego rolek.

Deskorolka bardzo zmieniła swoją postać od lat 50., nie tylko w kształcie, ale również w materiałach używanych do jej produkcji. Deskorolki w przeszłości miały często kształt deski do surfingu z lekkim wygięciem oraz jedną warstwą drewna. Kółka były trochę większe niż w dzisiejszych deskorolkach i były zwykle zrobione z gliny. Trucki (osie) również były większe i mniej wytrzymałe.


Budowa deskorolki

Deck

Deskorolka składa się z wielu części. Deck jest głównym elementem deskorolki, który zapewnia miejsce na nogi. Deck pokryty jest papierem ściernym - jest to tak zwany grip, który powoduje zwiększenie przyczepności nóg na desce. Decki początkowo były pojedynczym kawałkiem drewna. Aktualnie są one robione z siedmiu (lub dziewięciu) sklejek sklejonych ze sobą. Sklejki są laminowane, co oznacza, że kierunek drewnianych warstw jest zmieniany pomiędzy kolejnymi warstwami. Czasem do konstrukcji decka włączane są inne materiały, takie jak włókno szklane czy kevlar, najczęściej aby zmniejszyć wagę decka lub zwiększyć jego wytrzymałość. Średnio za jeden deck trzeba zapłacić około 200-275 złotych. Decki z włókna szklanego mogą kosztować około 280 zł. Są jeszcze blaty robione z 7 warstw , a jedna z nich jest z włókna węglowego i wtedy blat kosztuje około 350zł - 370złDeck zwykle ma szerokość pomiędzy 19-20 centymetrów. Szersze decki są zwykle bardziej przydatne do skaterów, którzy jeżdżą na vercie. Takie decki cechuje większa kontrola i stabilność podczas zjazdu ze stromych zboczy oraz po ścianach half-pipe'ów. Węższe decki są przeznaczone dla street skaterów, którzy wolą wykonywać triki bardziej nacechowane techniką. Szeroka deska często utrudnia wykonanie takich trików. Szerokość decka zależy od osobistych preferencji osób, które chcą ich używać.Deski mają na ogół długość od 71 do 82 centymetrów. Longboard, powszechna odmiana deskorolki, ma dłuższy deck oraz bardziej miękkie i większe kółka.TruckiTruck to mechanizm mocujący oś kółek do deski i umożliwiający kierowanie nią przez pochylenie w stronę, w którą chce się skręcić. Do decka przyłączane są dwa metalowe, najczęściej stalowe, trucki, które łączy się z kółkami.Trucki są złożone z dwóch części. Górna część trucka, przytwierdzana do decka, nazywana się baseplatem, a poniższa to hanger. Pomiędzy baseplatem, a hangerem znajdują się bushingi oraz kauczukowe lub gumowe gumki które zapewniają elastyczność przy skręcaniu deskorolką. Bushingi amortyzują truck, gdy ten skręca. Im sztywniejsze bushingi, tym stabilniejsza deskorolka. Im elastyczniejsze bushingi, tym łatwiej skręcać deską. Śruba o nazwie kingpin przytrzymuje te części razem. Kingpin jest dostosowywany za pomocą klucza pasującego do nakrętki na nim.

Kółka

Kółka przymocowuje się do każdego hangera. Większe rozmiary, jak 54-80mm, kręcą się szybciej powodując ułatwienie jazdy na rampach vert. Większe kółka przemieszczają się łatwiej po nierównościach i małych pęknięciach w nawierzchni bez utknięcia w nich. Mniejsze wielkości, jak 50-53mm, utrzymują deskę bliżej podłoża, tym samym wymagają mniejszej siły do przyspieszania, lecz także zmniejszają prędkość maksymalną. Dla ogólnych przejażdżek większość użytkowników preferuje większe i miększe kółka. Twarde kółka (97-100a) rekomendowane są zarówno do streetu jak i vertu.

Łożyska

W każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne. Łożyska są klasyfikowane wg rozmiarów oraz według skali ABEC, której wartościami są cyfry od 1 do 9. Wyższa klasyfikacja wg skali ABEC odpowiada wyższemu stopniowi precyzji. Określa się tym samym stopień ślizgu łożyska – im większa liczba tym mniejszy opór wewnątrz spowodowany mniejszą ilością kuleczek oraz (lub) wypełnieniem specjalistycznym smarem.

Podkładki pod trucki

Podkładki są umieszczane pomiędzy deckiem, a truckiem, aby przejmowały część sił tarcia zwiększających się podczas lądowania na podłożu po wykonaniu danego triku. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że deck ulegnie zniszczeniu przez ciśnienie. Podkładki nie są niezbędnym komponentem deskorolki. Często zwiększają odgłos upadku deskorolki.

Montażówki

Montażówki to jedne z najmniejszych części deskorolki. Podtrzymują one trucki przy decku oraz kółka i łożyska do trucków. Niektórzy skaterzy kolorują pary śrubek, aby łatwiej było im odróżnić, która strona deskorolki to tail.

Grip - papier ścierny

Papier ścierny przykleja się na górną część blatu - deck'a. Kupić je można w skateshopach - dopasowane rozmiarami do deskorolki. Papier jest samoprzylepny i kosztuje mniej więcej 20-25zł. Gripy można kupić w różnych kolorach, wielu firm.

Wyparte części

Slidery: Wąskie plastikowe paski przymocowywane pod deckiem wzdłuż krawędzi. Były popularne wśród vert skaterów, którym zapewniały dodatkową stabilność podczas wykonywania trików w powietrzu. Powodowały również większy poślizg na dolnej warstwie decka, chroniąc tym samym deck przed zarysowaniem podczas wykonywania slide'ów. Większość skateboarderów już nie używa railów, ponieważ deski stały się lżejsze i tym samym wykonywanie grabów w powietrzu stało się prostsze.

Copery: Plastikowe pokrycia nakładane pod hangery trucka, zapewniające większy poślizg podczas wykonywania grindów. Zostały wymyślone w czasie, gdy street skating był w początkowej fazie swojego istnienia. Copery nie były bardzo popularne ze względu na dużą nietrwałość i konieczność częstego wymieniania ich na nowe.

Leppery: Plastikowe pokrycia mocowane w środku trucka, okrywając kingpin i baseplate. Ich przeznaczeniem było zapobieganie zatrzymywaniu deskorolki, gdy truck uderzy w jakąś przeszkodę.

Nose guardy: Plastikowe "zderzaki" nakładane na nose deksorolki. Ich celem była ochrona decka przez zniszczeniami przy uderzeniu o przeszkody.

Tail bone'y lub tail guardy: Kawałki plastiku zatwierdzane na tailu deskorolki. Ich celem była osłona taila przed zużyciem. Ponieważ tailbone utrudnia wykonywanie ollie oraz z powodu tego, że decki deskorolek dzisiaj nie utrzymują się w dobrym stanie tak długo, jak w latach 80. tail bone'y są dzisiaj bardzo rzadkimi akcesoriami.
INFORMACJE ZACIAGNIETE ZE STRONY pl.wikipedia.org


 


 
stare gryStrona startowa
  gry onlineDodaj do          
        ulubionych   
        
    On-line [217]      

> :: BANERY :: <

teledyski , gry online , śmieszne filmy na www lub bloga

Twoje ip : 34.231.247.139
 
Jeśli prowadzisz blog, własną stronę itp. wstaw link.
Oto kod:

arpegio

 
budowa deskorolkiskateboardingdeskorolka

 Copyright by son1c [c] 2006-2019
All rights reserved.Wszelkie prawa zastrzezone.
  Disclaimer


O NAS :

Skateboarding - Budowa deskorolki - deskorolka budowa

 Na Arpegio.pl znajdziesz : teledyski mp3 stare gry dema gier humor programy gry na pc gry online tapety gotowe smsy opisy gg stare gry oraz teledyski hip hop teledyski pop teledsyki dance teledyski metal stare teledyski  . To wszystko do pobrania , oglądniecia i przesłuchania za darmo.

Arpegio to centrum rozrywki i informacji. Skupiamy się głównie na aktualizowaniu najczęściej poszukiwanych informacji w wyszukiwarkach.
Często poszukujecie takich fraz jak : Gry online , Teledyski ,  Stare gry , Programy , Mp3 , Tapety , Humor , Śmieszne Filmy , Gry komputerowe.
Na Arpegio wyróżniamy najlepsze : teledyski , mp3 , gry online ,  programy , śmieszne filmy , animacje flash , tapety , stare gry
 oraz z humoru : śmieszne obrazki , śmieszne filmy , kawały , straszne flashe . Polecam głównie do przejrzenia takie działy jak : Teledyski , śmieszne Mp3 , Gry online i Stare gry . Zapraszam po nowe teledyski gry online programy darmowe zabawne gry online i stare gry.
Na Arpegio.pl znajdziesz  także gry w pełnych wersjach i gry dema. Gry online MMORPG a także inne gry online. Szczególnie gry online dla dzieci.
Super gry online. Zapraszamy do gry w wyróżnione przez nas dema gier i gry online. 

Najczęściej aktualizowane działy :

teledyski gry online mp3 humor dema gier programy tapety stare gry animacje flash śmieszne filmy śmieszne zdjęcia